"Sztychy prowincjonalne" - nowa wystawa w Galerii "Stylowy"

"Sztychy prowincjonalne" - nowa wystawa w Galerii "Stylowy"

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne serdecznie zapraszają na wystawę fotografii Kazimierza Jastrzembskiego zatytułowaną „Sztychy prowincjonalne”. Wystawę można oglądać w Galerii Stylowy (hol przed wejściem do sal kinowych) do końca sierpnia 2020. Wstęp wolny.

Jednym z podziałów świata, który istnieje od tysięcy lat, to ten na metropolię i prowincję. Ta, pierwotnie administracyjna, kategoria szybko stała się inspiracją dla artystów sztuk wszelkich. Wydaje się, że prowincja została przedstawiona już we wszystkich możliwych odcieniach nastrojów i stylistyk. Z oczywistych względów interesuje nas fotografia; przywołajmy kilka przykładów. Motywy małomiasteczkowe i wiejskie znakomicie wykorzystali piktorialiści z początku dwudziestego wieku; Jan Bułhak, Tadeusz Wański, Ludwik Hartwig. Nurt dokumentalny reprezentowali Benedykt Jerzy Dorys, który utrwalił sceny z życia przedwojennego Kazimierza Dolnego, natomiast Zofia Chomętowska w tych samych latach uwieczniała poleską wieś. Z powojennych autorów należy wymienić Zofię Rydet i jej „zapis socjologiczny ”oraz cykl fotografii Zbigniewa Podsiadło „Łemkowyna”.

Kazimierz Jastrzembski, wybierając temat prowincji, nie podążył drogą dokumentalisty, sięgnął natomiast do tradycji piktorialnej, ale nie tej spod znaku artystów z początku dwudziestego wieku tylko modern piktorializmu Mieczysława Wielomskiego. „Sztychy prowincjonalne” nawiązują do wystawy „Prowincjonałki polskie”, którą w roku 2017 przygotował Mieczysław Wielomski wraz ze swoją grupą fotograficzną Pictorial Team. Propozycja Kazimierza Jastrzembskiego nawiązuje do tamtej wystawy; autor odrealnia świat przedstawiony, nadaje mu piętno indywidualnego spojrzenia artysty na fotografowane sceny. Jego cykl to obraz prowincji polskiej podany bez upiększeń; autor konsekwencje omija „pocztówkowe hity” w tym krajobrazie.Dotyczy to zarówno wyboru kadrów jak i modern piktorialnej stylistyki. Mieszają się w tym małomiasteczkowym pejzaż uostańce przeszłości; często zrujnowane stare domy z koszmarkami współczesnej architektury. Wydobycie kolorów ze starych ścian przywołuje dawną świetność, ale także podkreśla obecną tandetność tych budowli. Czasami jest to świat roztapiający się w szarościach, do którego wkroczyły atrybuty nowoczesności; samochody, motory, reklamy… cały ten zgiełk stłumiony czy nawet ośmieszony przez wolniej niż w metropolii płynący czas. Fotografie małomiasteczkowe uzupełniono kilkoma zdjęciami wsi. Wieś również zmienia się bardzo intensywnie . Niedługo zdjęcie tradycyjnej wsi będzie można wykonać tylko w skansenie. Kazimierz Jastrzembski przedstawił prowincję w sposób archetypiczny; jest to świat senny, ale chropowaty. Artysta zrezygnował z dosłowności, ale nie z indywidualnego i subiektywnego interpretowania wybranych fragmentów rzeczywistości.

Kazimierz Jastrzembski - artysta - fotografik Fotoklubu RP, autor wystaw indywidualnych i zbiorowych, organizator wystaw , plenerów fotograficznych. Od 10 lat związany z grupą piktorialistow skupionych wokół wybitnego polskiego fotografika, Mieczysława Wielomskiego (1948 - 2018), który przywrócił ten historyczny styl w wersji modern, wykorzystując kreacyjne możliwości fotografii cyfrowej. Od 2015 roku działa w Stowarzyszeniu Fotograficznym "Przeciw Nicości" współtworząc Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Fotografii Ojczystej w Goczałkowicach - Zdroju. Uprawia fotografię pejzażową, często na styku z folklorem i historią, nawiązując do Bułhakowskiej idei fotografii ojczystej.

Najbliższe wydarzenia

 • BAJKOWE LATO W KINIE

  BAJKOWE LATO W KINIE

  CKF Stylowy serdecznie zaprasza na wakacyjne seanse filmowe. Od 10 lipca do 27 sierpnia 2020, codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 10:30 w zamojskim kinie na najmłodszych widzów czekają znakomite animacje oraz filmowe hity pełne przygód i humoru. Bilety: 14 zł.

  więcej

 • 8. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”

  8. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”

  Co ma wspólnego Koziołek Matołek z 1 Dywizją Pancerną gen. Stanisława Maczka? O czym mogą nam opowiedzieć rodzinne skarby? Kto zaprojektował najwyższy w czasach przedwojennych obiekt w Polsce? Co się działo nad Odrą i Wisłą zanim powstało państwo Piastów? Czy wiecie, że gdyby nie wywiad Armii Krajowej II wojna światowa prawdopodobnie potrwałaby o kilka lat dłużej i nie wiadomo, jakby się zakończyła?

  więcej

Starsze wydarzenia
background
Logo BIP Logo Miasto Zamość Logo Fundusze Europejskie Logo RPO Lubelskie logo SKSiL logo PISF logo filmoteka narodowa logo Sieci Polskich Kin Cyfrowych logo KinAds