Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu jest wyjątkowym miejscem na kinowej mapie Polski. Realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania filmów i edukacji filmowej oraz prowadzi wielokierunkową działalność kulturalną – to nie tylko miejsce, gdzie można zobaczyć najnowsze premiery filmowe, ale również transmisje oper, spektakli teatralnych oraz innych wydarzeń kulturalnych czy sportowych. Cyklicznie odbywają się w nim spotkania w wybitnymi twórcami filmowymi, festiwale filmowe oraz przeglądy kina europejskiego i światowego. Wśród odbiorców najliczniejszą grupę stanowią mieszkańcy regionu (w tym dzieci i młodzież) a także turyści oraz środowiska twórcze, związane z polską kinematografią. W salach kinowo-konferencyjnych CKF „Stylowy” organizowane są konferencje i sympozja naukowe o charakterze lokalnym i międzynarodowym

Sale kinowo-konferencyjne Centrum Kultury Filmowej „Stylowy" w Zamościu wyposażone są w projektory cyfrowe, umożliwiające pokazy filmów w technologii 3D. Jedna z sal przystosowana jest do prowadzenia prezentacji systemem kongresowym z tłumaczeniem symultanicznym oraz wyświetlania filmów z audiodeskrypcją. W CKF Stylowy można emitować filmy metodą tradycyjną (taśma filmowa 35 mm). Na głównym holu działa HotSpot umożliwiający darmowy dostęp do Internetu. W 4 klimatyzowanych salach kinowych wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt audiowizualny jednocześnie może zasiąść 762 widzów: sala nr 1 (128 foteli kinowych, 149 m²), sala nr 2 (198 foteli kinowych, 216 m²), sala nr 3 (374 foteli kinowych, 451 m²), sala nr 4 (62 fotele kinowe, 100 m²). Dodatkowo w CKF Stylowy funkcjonuje kameralna sala studyjna mieszcząca 27 foteli kinowych.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

 • 2018 Nagroda za rekordową frekwencję na filmie "Dywizjon 303. Historia prawdziwa"
 • 2018 Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: Kino
 • 2018 Nominacja do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: Kino
 • 2018 Nagroda za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych w kategorii: Najlepszy wynik na filmie będącym ekranizacją książki w 2017 r. za film "Ciemniejsza strona Graya"
 • 2018 Nagroda za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych w kategorii: Najlepszy wynik na filmie animowanym w 2017 r. za animację "Gru, Dru i Minionki"
 • 2017 Andrzej Bubeła dyrektor CKF Stylowy został powołany na członka Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
 • 2013 Nominacja do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: Kino
 • 2013 Nagroda Stowarzyszenia Kina Polskie „Honorowy Srebrny Bilet" dla Radosława Turczyna - pracownika CKF Stylowy - za wybitne zasługi w rozpowszechnianiu filmów polskich
 • 2011 Nagroda Stowarzyszenia Kina Polskie „Honorowy Złoty Bilet" dla Andrzeja Bubeły - dyrektora CKF Stylowy - za wybitne zasługi w rozpowszechnianiu filmów polskich
 • 2011 Centrum Kultury Filmowej w Zamościu najpopularniejszym projektem w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego.
 • 2000 Nominacja do Nagrody Totus w kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" za 6. edycję Międzynarodowych Dni Film Religijnego Sacrofilm
 • 1999 I Nagroda za rozpowszechnianie filmu "Pan Tadeusz" w kategorii miasta o wielkości do 150 000 mieszkańców

HISTORIA

Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, znane wcześniej jako Kino i Kinoteatr "Stylowy", rozpoczęło swoją działalność we wrześniu 1926 r. w zlikwidowanym przez Austriaków kościele franciszkańskim. W okresie okupacji Niemcy zmienili nazwę "Stylowego" na "Capitol". Po wojnie w sierpniu 1944 r. kinoteatr "Stylowy" został ponownie otwarty. W 1994 roku nową siedzibą Kina stały się pomieszczenia Klubu Garnizonowego, gdzie w 1998 roku przeprowadzono gruntowny remont, m.in. wymieniono fotele, ekran i zainstalowano system nagłośnienia Dolby Digital.

Kino Stylowy to miejsce spotkań zamojskiej widowni z wybitnymi aktorami i twórcami filmowymi. Stylowy przed wojną gościł m. in. Juliusza Osterwę, Stanisława Wolińskiego. W okresie III Rzeczypospolitej: Bożenę Dykiel, Stanisławę Celińską, Katarzynę Skrzynecką, Jolantę Fraszyńską, Annę Romantowską, Daniela Olbrychskiego, Krzysztofa Zanussiego, Martę Meszaros, Sergio Basso, Jerzego Łukaszewicza, Krzysztofa Kolbergera, Piotra Szwedesa, Krzysztofa Majchrzaka, Pawła Kukiza.

W 2006 roku Kino Stylowy otrzymało dotację z Urzędu Miasta Zamość na opracowanie koncepcji architektonicznej nowego kina. Koncepcja opracowana przez biuro architektoniczne PlusArt Architekci z Łodzi spotkała się z życzliwym przyjęciem Prezydenta Miasta Zamościa Pana Marcina Zamoyskiego i ówczesnej Rady Miasta. W 2008 roku Miasto Zamość złożyło wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego o dofinansowanie kosztów budowy Centrum Kultury Filmowej w Zamościu, który dostał bardzo wysoką ocenę i został skierowany do realizacji. Budowę Centrum Kultury Filmowej rozpoczęła firma Flisbud z Janowa Lubelskiego w czerwcu 2009 roku, a 30 lipca 2010 roku odbył się pierwszy seans filmowy w nowy budynku.

W nowym obiekcie CKF Stylowy już w grudniu 2010 roku odbyło się XXX jubileuszowe Forum Wokół Kina. W roku 2011 w CKF Stylowy zorganizowano 2 konferencje medyczne: 15. Zjazd Krajowy Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego oraz 4. Polsko-Ukraińską Ortopedyczną Konferencję Naukową. W 2012 zakończono instalowanie projektorów cyfrowych, które zapewniają doskonałą jakość obrazu i dźwięku we wszystkich salach kinowych Centrum. Montaż urządzeń satelitarnych umożliwił oglądanie bezpośrednich transmisji, m.in. przedstawień z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz ceremonii kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II.

W 2013 roku odbyła się pierwsza edycja Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”, organizowanego przez Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” wspólnie z TVP Historia i Miastem Zamość. Ponadto w nowym obiekcie nadal organizowane są cykliczne przeglądy filmowe: Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” oraz „Alchemia Kina”, w których w ostatnich latach wzięli udział m.in.: Feliks Falk, Lech Majewski, Wojciech Smarzowski, Bartosz Konopka, Maciej Żak, Rafael Lewandowski, Arkadiusz Jakubik, Ryszard Bugajski, Maria Mamona. W styczniu 2014 roku w CKF Stylowy odbyła się uroczysta prapremiera komedii „Wkręceni” z udziałem reżysera Piotra Wereśniaka i aktorów: Piotra Adamczyka, Bartosza Opani, Pawła Domagały.

DANE KONTAKTOWE

Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu

ul. Odrodzenia 9, 22-400 Zamość

84 639 23 13

ckf@stylowy.net

bip.stylowy.net

background
Logo BIP Logo Miasto Zamość Logo Fundusze Europejskie Logo RPO Lubelskie logo SKSiL logo PISF logo filmoteka narodowa logo Sieci Polskich Kin Cyfrowych logo KinAds