III BLOK 10.ZFF

Polska 2021, dokumentalny, od lat 12,

Zapraszamy na konkursowe projekcje filmowe odbywające się w ramach 10. ZFF Spotkania z historią. To okazja żeby obejrzeć najlepsze i najnowsze filmy dokumentalne o tematyce historycznej w standardzie kina cyfrowego. Projekcje odbędą się w dniach 18-20 sierpnia 2022 w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu. Po pokazie każdego z filmów odbędzie się spotkanie z twórcą.

III BLOK FILMOWY
----------------------
15:30 Pokaz konkursowy: Tynne – Termopile Kresów, reż. L. Wiśniewski (31’) - po projekcji spotkanie z twórcami

Reportaż przywołuje postać bohaterskiego podporucznika Jan Bołbotta i jego żołnierzy z Korpusu Ochrony Pogranicza. We wrześniu 1939 toczyli oni heroiczną walkę z sowieckim najeźdźcą na odcinku Tynne-Wieś Rejonu Umocnionego „Sarny”.
---------------------
16:15 Pokaz konkursowy: Emanuel Schlechter. Szlagworty niezapomniane, reż. J. Oleszkowicz, L. Staroń (49’) - po projekcji spotkanie z twórcami

Historia życia i kariery Emanuela Schlechtera, wziętego scenarzysty filmowego, współtwórcy Radia Lwów, kierownika literackiego wytwórni płytowych Columbia i Odeon. Do historii przeszedł jako autor przebojów śpiewanych od kilku pokoleń.
---------------------
17: 15 Pokaz konkursowy: Stulecie Winnych, odc. 27, reż. P. Śliskowski (45’) - po projekcji spotkanie z twórcą

Serial zrealizowany na podstawie powieści Ałbeny Grabowskiej. Trzeci sezon „Stulecia Winnych” obejmuje lata 1956-1976. Ukazuje dalsze losy wielopokoleniowej rodziny z podwarszawskiego Brwinowa.
-------------------------
18:15 Pokaz konkursowy: Smorawiński, reż. M. i R. Kołodziejczykowie (56’) - po projekcji spotkanie z twórcami

Mieczysław Smorawiński pojawia się w zbiorowej świadomości prawie wyłącznie jako ofiara zbrodni katyńskiej. Należał do osób, które poświęciły się służbie wojskowej. Był jednym z najmłodszych generałów w historii Wojska Polskiego.

background
Logo BIP Logo Miasto Zamość Logo Fundusze Europejskie Logo RPO Lubelskie logo SKSiL logo PISF logo filmoteka narodowa logo Sieci Polskich Kin Cyfrowych logo KinAds