I BLOK 10.ZFF

Polska 2021, dokumentalny, od lat 12,

Zapraszamy na konkursowe projekcje filmowe odbywające się w ramach 10. ZFF Spotkania z historią. To okazja żeby obejrzeć najlepsze i najnowsze filmy dokumentalne o tematyce historycznej w standardzie kina cyfrowego. Projekcje odbędą się w dniach 18-20 sierpnia 2022 w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu. Po pokazie każdego z filmów odbędzie się spotkanie z twórcą.

I BLOK FILMOWY
--------------------
14:00 Pokaz konkursowy: Indeks i karabin, reż. H. Z. Etemadi (56’) - po projekcji spotkanie z twórcą

Historia idei „tajnego nauczania”, unikalnej formy walki z Niemcami, ukierunkowanej na wykształcenie polskiej inteligencji, systematycznie niszczonej przez hitlerowców.
--------------------
15:15 Pokaz konkursowy: János Esterházy. Niewymazana historia, reż. G. Kubaszko (59’)- po projekcji spotkanie z twórcą

Burzliwa i tragiczna historia węgierskiego hrabiego, wnuka Stanisława Tarnowskiego, rektora UJ. Podczas wojny uratował wielu Żydów i Polaków. Osobiście przemycił na Węgry gen. Sosnkowskiego. Za ujawnianie zbrodni katyńskiej, został skazany na wiele lat łagrów.
--------------------
16:30 Pokaz konkursowy: Górny Śląsk 1919 - 1921. Fotopanorama, reż. K. Glondys (50’) - po projekcji spotkanie z twórcą

Film przywołuje wydarzenia związane z powstaniami i plebiscytem na Śląsku. Dzięki własnościom fotografii dokument odtwarza atmosferę tamtego czasu i emocje uczestników historii oraz kieruje uwagę na tło kulturowe regionu.
----------------------
17:30 Pokaz konkursowy: Pan Kleks. Wojna i miłość, reż. W. Jurków (56’) - po projekcji spotkanie z twórcą

Film o mało znanych losach Jana Brzechwy w czasie II wojny światowej. To niezwykła opowieść o człowieku, który przeżył Zagładę dzięki miłości i poezji. Film w eksperymentalnej konwencji bajki dokumentalnej, w której rzeczywistość przenika się ze światem wyobraźni zakochanego poety.

background
Logo BIP Logo Miasto Zamość Logo Fundusze Europejskie Logo RPO Lubelskie logo SKSiL logo PISF logo filmoteka narodowa logo Sieci Polskich Kin Cyfrowych logo KinAds