FILMOWE EMOCJE WRACAJĄ OD 29 MAJA!
STUDYJNY STUDYJNY

BĄDŹ SOBĄ, CZYLI NIEOPOWIEDZIANA HISTORIA ALICE GUY-BLACHE

Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

USA 2018, dokumentalny, 1 godz. 43 min, od lat 15,

2020-08-14

Pamela B. Green

Pamela B. Green, Joan Simon

Wyjątkowa dokumentalna opowieść o pierwszej reżyserce w historii kina.

Nagrody i festiwale:

2020 - Vancouver International Women in Film Festival - nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego
2019 - Nagrody Clio - Srebrna Clio
2018 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes - Cannes Classic
2018 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Nowym Jorku
2018 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Londynie
2018 - Amerykański Festiwal Filmowy w Deauville
2018 - Telluride Film Festival

Kino biograficzne czy trzymające w napięciu detektywistyczne śledztwo? Dokument zrealizowany przez Pamelę B. Green łączy w sobie elementy jednego i drugiego. Nie może być inaczej, skoro bohaterką tej niezwykłej opowieści jest postać tak niezwykła jak pionierka kinematografii, uznawana za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy Alice Guy-Blache.

Francuzka swoją przygodę z kinem zaczęła pracując jako sekretarka Leona Gaumonta. Szybko pięła się po szczeblach kariery, by w wieku 23 lat nakręcić swój pierwszy film. Po ponad dziesięcioletniej współpracy z wytwórnią Gaumont wraz z mężem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założyła własne studio. Szacuje się, że Alice Guy-Blache miała udział - reżyserski, scenariuszowy czy producencki - w blisko tysiącu filmów.

W "Bądź sobą...", którego realizacja zajęła ponad osiem lat, Pamela B. Green opowiada nie tylko o niezwykłym wkładzie swojej bohaterki w rozwój X Muzy, ale też o tym, jak łatwo została ona zepchnięta na boczny tor. Amerykańska dokumentalistka dotarła do niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych, wplatając w nie szereg wywiadów z ludźmi filmu. Wśród nich m.in. Patty Jenkins, Ben Kingsley, Ava DuVernay czy Julie Delpy. Narratorką tej wyjątkowej opowieści o pierwszej kobiecie kina jest Jodie Foster.


GRAMY od 2020-08-14
background
Logo BIP Logo Miasto Zamość Logo Fundusze Europejskie Logo RPO Lubelskie logo SKSiL logo PISF logo filmoteka narodowa logo Sieci Polskich Kin Cyfrowych logo KinAds