HumanDOC cz.1

dokumentalny, 2 godz. 26 min, od lat 15,

Filmy:

Kibera: historia slumsów | 90’

Podwójnie obcy | 56’


KIBERA: HISTORIA SLUMSÓW, reż Martin Páv, Czechy 2018

Fotografik Don, mieszkaniec Kibery, gigantycznych slumsów w Nairobi, mówi, że na fotografiach próbuje uchwycić pozytywną stronę swojego domu - nie cierpienie, nędzę i rezygnację, ale nadzieję, determinację i kreatywność.Dokument Martina Páva prezentuje podobne podejście. Osadzony w unikalnym, fotogenicznym środowisku slumsów film, jest skonstruowany niczym seria wywiadów z mieszkańcami.Oprócz Dona spotykamy również lokalnych artystów, nauczyciela i trenera boksu. Niemniej jednak, w ostatniej części filmu, która skupia się na wyborach prezydenckich w Kenii, frustracje, beznadzieja i przemoc w Kiberze zaczynają wybijać się na pierwszy plan.

PODWÓJNIE OBCY, reż. UGIS OLTE, Litwa 2015

Zapierający dech w piersiach film drogi o Samcche Dżawachetia, odizolowanym regionie Gruzji, gdzie Gruzini i Ormianie żyją razem w atmosferze tłumionej wrogości. Mapy drogowe to otwarte, niekończące się teksty, które mogą zawierać dowolną ilość historii, w tym także opowieść o samym podróżniku. Filmowiec z północy i fotograf z południa podróżują w dziwne miejsce. Jest to kraj, w którym ludzie są zmęczeni swoją historią, gdzie czas ma tendencję do zamarzania, a każde spotkanie przedstawiane jest w krzywym zwierciadle, które pozwala spojrzeć w znajome oczy.

background
Logo BIP Logo Miasto Zamość Logo Fundusze Europejskie Logo RPO Lubelskie logo SKSiL logo PISF logo filmoteka narodowa logo Sieci Polskich Kin Cyfrowych logo KinAds