MAIDEN

Maiden

Wlk. Brytania 2018, dokumentalny, 1 godz. 37 min, od lat 10,

Zwiastun

2019-08-09

Alex Holmes

Tracy Edwards

Tracy Edwards

Ta historia sprawi, że nabierzecie wiatru w żagle! Dziewczyny z ''Maiden'' mają wyjątkowy dar przekonywania, że w życiu da się pokonać wszelkie uprzedzenia i przesunąć każde granice. Trzymający w napięciu jak dreszczowiec, ten znakomity dokument jest opowieścią o kobietach, które chciały całego życia. O ich determinacji, sile i marzeniach, których nie zatrzymała potężna fala niechęci.

W 1989 roku grupa upartych, odważnych, niezależnych dziewczyn stworzyła pierwszą w historii kobiecą załogę startującą w super prestiżowych i ekstremalnie niebezpiecznych regatach Whitbread Round the World Race. Zgromadziła je na jachcie ''Maiden'' Tracy Edwards: buntowniczka i uciekinierka z domu. ''Dziewczyny na morzu to same problemy''. ''Dziewczyny na statkach nadają się wyłącznie do kuchni''-słyszała od początku swojej wielkiej przygody z żeglowaniem. Walczyła więc nie tylko z groźnym żywiołem, ale także z lekceważeniem i pogardą. ''Gdybym uwierzyła w to, co o mnie mówili, nigdy nie byłabym tu, gdzie jestem''- mówi po latach. ''Nie chciałyśmy zwykłej pracy, tylko przygody!''-dodają jej koleżanki. Fascynujące biografie kobiet, które przetarły szlak kolejnym pokoleniom buntowniczek, z pewnością zainspirują współczesne poszukiwaczki przygód: dzielne córki i odważne matki.

Pasjonujący, emocjonujący, jak najlepsza sportowa rozgrywka; a przy tym dostarczający potężnej dawki wzruszeń, film ''Maiden'' Alexa Holmesa dowodzi, że dla Tracy Edwards i pozostałych dziewczyn był to naprawdę wyścig o wszystko: o szacunek, uznanie, o należne kobietom miejsce-nie tylko w sporcie. Przeciwnikiem groźniejszym od oceanu (który stale ''próbuje cię zabić''), są bowiem wszyscy ci, którzy wmawiają kobietom, że nie potrafią, że nie dadzą rady, że się nie nadają. A ocean? Dla kobiet jest po prostu wolnością.

GRAMY od 2019-08-09
background
Logo BIP Logo Miasto Zamość Logo Fundusze Europejskie Logo RPO Lubelskie logo SKSiL logo PISF logo filmoteka narodowa logo Sieci Polskich Kin Cyfrowych logo KinAds