TRYPTYK ZAMOJSKI

Polska 1999, dokumentalny,

Hanna Etemadi

CKF Stylowy zaprasza grupy szkolne na projekcje filmów z cyklu "Tryptyk zamojski". Autorką scenariusza i reżyserką dokumentów jest Hanna Zofia Etemadi. Tryptyk zamojski to trzy filmy dokumentalne prezentujące historię wysiedleń z Zamojszczyzny. W ofercie edukacyjnej dostępne są wszystkie części „Tryptyku…”. Każda z nich może być prezentowana osobno. Wstęp wolny.

DZIECI ZAMOJSZCZYZNY | 1999 | 42 min

Zgodnie z rozporządzeniem reichsfuhrera SS Heinricha Himmlera, Zamojszczyzna w 1942 roku została uznana za pierwszy niemiecki teren osiedleńczy w Generalnej Guberni. Drobiazgowo zaplanowaną akcję masowego wysiedlania polskiej ludności rozpoczęto w nocy z 27 na 28 listopada, w Skierbieszowie i okolicznych wsiach. Objęto nią następnie powiaty hrubieszowski, tomaszowski i zamojski. Zakończono w marcu 1943 roku. W filmie przybliżającym te wydarzenia o swoich dramatycznych przeżyciach opowiadają ich uczestnicy i ostatni żyjący świadkowie.

RÓŻA I JAN | 2013 | 54 min

Film powstał w oparciu o wywiad z ordynatem Janem Zamoyskim nagrany w 2000 roku, podczas realizacji pierwszej części tryptyku pt. "Dzieci Zamojszczyzny". Cześć druga ukończona z okazji obchodów 70-lecia wysiedleń, dotyczy okresu pacyfikacji będącej w dużej mierze odpowiedzią na powstanie zamojskie. W tym czasie szczególne zasługi w dziele ratowania dzieci mają Jan i Róża Zamoyscy. Zwłaszcza Róża stała się przykładem postawy patriotycznej, ale przede wszystkim wzorem człowieka dającego potrzebującym ciepło, serdeczność i ratunek. Jej właśnie w głównej mierze, a także ludziom, których zarażała swoją pasją niesienia pomocy bez względu na cenę - poświęcony jest film.

TRZECI FRONT | 2014 | 51 min

Film o dramatycznych losach Dzieci Zamojszczyzny. Głównym bohaterem dokumentu jest Julian Grudzień, wysiedlony ze Skierbieszowa w wieku 5 lat, a także jego córka i wnuczka. Obraz przedstawia działania okupanta oraz losy ofiar przez pryzmat dokumentów archiwalnych, jak również relacje żyjących jeszcze świadków i pokrzywdzonych.

background
Logo BIP Logo Miasto Zamość logo stowarzyszenie kin studyjnych logo PISF logo filmoteka narodowa logo Sieci Polskich Kin Cyfrowych logo KinAds