XXV jubileuszowa edycja Biennale Fotografii ZABYTKI - wystawa pokonkursowa

XXV jubileuszowa edycja Biennale Fotografii ZABYTKI - wystawa pokonkursowa Galeria

CKF „Stylowy” oraz Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne gorąco zapraszają na pokonkursową wystawę jubileuszowego XXV Międzynarodowego Biennale Fotografii Zabytki. Wystawę można oglądać do końca grudnia w Galerii Stylowy /hol kinowy przed wejściem do sal/. Wstęp wolny.

 

XXV jubileuszowa edycja Biennale Fotografii ZABYTKI

Pod koniec lat 1960-tych na forum Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych (której członkiem zostało Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne w roku 1961) toczyła się dyskusja na temat uporządkowania krajowego wystawiennictwa, organizowanego przez członkowskie stowarzyszenia. W roku 1968 akceptowany został pomysł organizacji każdego roku dwunastu ogólnopolskich wystaw fotografii, każda o innym temacie oraz przez inne stowarzyszenie i każda rozstrzygana i eksponowana w innym miesiącu, aby terminy nie pokrywały się wzajemnie. Ponadto na wszystkich wystawach obowiązywała jednolita punktacja (od 1 do 10 punktów) oceny zdjęć przez jurorów. Założeniem było też roczne sumowanie punktów zdobytych przez poszczególnych autorów i ich macierzyste stowarzyszenia. Na tej podstawie Federacja określała najbardziej aktywnego twórczo w danym roku autora oraz stowarzyszenia.

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zgłosiło chęć organizacji ogólnopolskiej imprezy o tematyce „zabytki” (mając na uwadze charakter Zamościa) i taką pierwszą wystawę zorganizowało w roku 1968. Po początkowej aktywności stowarzyszeń (przykładowo Kraków podjął temat aktu i portretu, Kielce krajobrazu, Poznań przyrody) z upływem lat koncepcja „Ligi Towarzystw Federacji” osłabła, niektóre towarzystwa nie wytrzymały obciążenia organizacyjnego lub finansowego, a niektóre zaprzestały działalności. Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne, praktycznie jako jedyne, dotrwało z systematyczną organizacją swoich „Zabytków” do dnia dzisiejszego, choć już nie jako impreza doroczna, ale od 1976 roku jako biennale.

Zamojska wystawa cieszy się nadal, zainteresowaniem autorów z całego kraju, a wśród jurorów (szczególnie w wcześniejszych latach) znaleźć można m.in. tak znane nazwiska, jak warszawscy fotograficy: Jerzy F. Beeger, Juliusz Garztecki, Edward Hartwig, Urszula Janowska, Tadeusz Sumiński, Jan Sunderland i Wacław Żdżarski, a także Jerzy Lewczyński z Gliwic, Paweł Pierściński z Kielc, Zbyszko Żeźniacki z Łodzi czy Jan Magierski i Zbigniew Zugaj z Lublina. Oczywiście wspieranych przez wielu innych fotografików z terenu kraju oraz lokalnych znawców fotografii i zabytków.

(Stanisław Orłowski)

Tegoroczna, jubileuszowa, XXV edycja Biennale Fotografii ZABYTKI po raz pierwszy zorganizowana została w formie konkursu międzynarodowego. Prace na konkurs, w łącznej liczbie 392, które spełniały warunki regulaminu, nadesłało 85 autorów. Stanowi to prawie dwu-krotnie więcej niż w edycji sprzed dwu lat.

Dwie ostatnie edycje Biennale objęte były Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zamościa oraz Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców w Warszawie. Z uznaniem należy podkreślić fakt stałego, obserwowanego na przestrzeni kilku ostatnich edycji, wzrostu zainteresowania konkursem oraz systematycznego podwyższania poziomu nadsyłanych prac.

(Waldemar Siatka)

Najbliższe wydarzenia

 • 10. PRZEGLĄD NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO

  10. PRZEGLĄD NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO

  CKF «Stylowy» oraz Instytut Francuski w Polsce zapraszają na 10. Przegląd Nowego Kina Francuskiego. W programie znalazły się najciekawsze filmy francuskie ostatnich lat, prezentowane i nagradzane na międzynarodowych festiwalach. W Zamościu 10. jubileuszowa edycja Przeglądu odbędzie się w dniach 24-30 maja 2019, godz. 19:30.

  więcej

 • DZIEŃ DZIECKA W KINIE

  DZIEŃ DZIECKA W KINIE

  Repertuar pełen filmowych hitów, seans przyjazny sensorycznie, zawody i pokazy robotów, turniej szachowy oraz warsztaty z programowania w środowisku gry Minecraft to atrakcje Dnia Dziecka w Kinie. 1 czerwca 2019 CKF „Stylowy” serdecznie zaprasza na projekcje filmowe najnowszych animacji i filmów familijnych oraz wydarzenia towarzyszące. Na ekranach: „Aladyn”, „Panda i banda”, „Dzień czekolady”, „Paskudy. UglyDolls”, „Pokémon detektyw Pikachu”.

  więcej

 • Wielka miłość i wielka polityka… ANTONIUSZ I KLEOPATRA | retransmisja spektaklu

  Wielka miłość i wielka polityka… ANTONIUSZ I KLEOPATRA | retransmisja spektaklu

  CKF Stylowy zaprasza na retransmisję spektaklu z cyklu „National Theatre Live”. 19 czerwca 2019 o godz. 19:00 na kinowym ekranie wielka miłość i wielka polityka czyli „Antoniusz i Kleopatra” Williama Szekspira. Spektakl wyreżyserował Simon Godwin, który w poprzednich latach stworzył niezwykle popularne inscenizacje transmitowane do kin w cyklu „NT Live”. W rolach tytułowych kochanków widzowie zobaczą Ralpha Fiennesa i Sophie Okonedo. Retransmisja spektaklu „Antoniusz i Kleopatra” odbędzie się w ramach 44. Zamojskiego Lata Teatralnego.

  więcej

Starsze wydarzenia
background
Logo BIP Logo Miasto Zamość Logo Fundusze Europejskie Logo RPO Lubelskie logo SKSiL logo PISF logo filmoteka narodowa logo Sieci Polskich Kin Cyfrowych logo KinAds