Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu jest wyjątkowym miejscem na kinowej mapie Polski. Realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania filmów i edukacji filmowej oraz prowadzi wielokierunkową działalność kulturalną. Cyklicznie odbywają się w nim spotkania w wybitnymi twórcami filmowymi, festiwale filmowe oraz przeglądy kina europejskiego i światowego. Wśród odbiorców najliczniejszą grupę stanowią mieszkańcy regionu (w tym dzieci i młodzież), a także turyści oraz środowiska twórcze, związane z polską kinematografią. W salach kinowych CKF „Stylowy” organizowane są konferencje i sympozja naukowe o charakterze lokalnym i międzynarodowym.

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy" w Zamościu wyposażone jest w projektory cyfrowe 2K oraz system 3D DeptQ, które umożliwiają pokazy filmów w technologii 3D. Zainstalowane w salach ekrany firmy Harkness zapewniają szeroki kąt obserwacji, duży kontrast, jasny obraz i doskonałe kolory.

Systemy dźwiękowe w CKF Stylowy oparte są na rozwiązaniach przodujących firm branży audio m.in. Dolby, KCS, JBL, DataSat. Zamojskie kino jako pierwsze w regionie zamontowało najnowocześniejsze nagłośnienie Dolby Atmos (sala nr 2).

Kino przystosowane jest do prowadzenia prezentacji systemem kongresowym z tłumaczeniem symultanicznym (sala nr 3) oraz wyświetlania filmów z audiodeskrypcją (sala nr 3). Sala nr 2 została wyposażona w pętlę indukcyjną, umożliwiającą osobom słabosłyszącym korzystanie z oferty filmowej.

W 4 klimatyzowanych salach kinowych z wysokiej klasy sprzętem audiowizualnym jednocześnie może zasiąść 733 widzów: sala nr 1 (120  miejsca (+2), 149 m²), sala nr 2 (177 (+2), 216 m²), sala nr 3 (374, 451 m²), sala nr 4 (62 (+2) miejsca, 100 m²). Dodatkowo w CKF Stylowy funkcjonuje kameralna sala studyjna mieszcząca 27 foteli kinowych, w której prezentowany jest repertuar artystyczny.

 

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

  • 2022 I miejsce w kategorii kin tradycyjnych 3060 widzów na filmie "Orlęta. Grodno 39'"
  • 2022 III miejsce w kategorii kin tradycyjnych 3335 widzów na filmie "Ania"
  • 2022 I miejsce w konkursie wakacyjnym na największą liczbę widzów na filmach dystrybuowanych przez Monolith Films
  • 2021 Nagroda Angelo Alla Carierra Festiwalu Filmowego "Popoli e Religioni" w Terni za organizację 25. edycji Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego SACROFILM
  • 2019 Nagroda Stowarzyszenia Kina Polskie "Honorowy Złoty Bilet" dla Mariana Świątkowskiego - pracownika CKF Stylowy - za wybitne zasługi w rozpowszechnianiu filmów w Polsce
  • 2018 Nagroda za rekordową frekwencję na filmie "Dywizjon 303. Historia prawdziwa"
  • 2018 Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: Kino
  • 2018 Nominacja do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: Kino
  • 2018 Nagroda za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych w kategorii: Najlepszy wynik na filmie będącym ekranizacją książki w 2017 r. za film "Ciemniejsza strona Graya"
  • 2018 Nagroda za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych w kategorii: Najlepszy wynik na filmie animowanym w 2017 r. za animację "Gru, Dru i Minionki"
  • 2017 Andrzej Bubeła dyrektor CKF Stylowy został powołany na członka Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
  • 2013 Nominacja do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: Kino
  • 2013 Nagroda Stowarzyszenia Kina Polskie „Honorowy Srebrny Bilet" dla Radosława Turczyna - pracownika CKF Stylowy - za wybitne zasługi w rozpowszechnianiu filmów polskich
  • 2011 Nagroda Stowarzyszenia Kina Polskie „Honorowy Złoty Bilet" dla Andrzeja Bubeły - dyrektora CKF Stylowy - za wybitne zasługi w rozpowszechnianiu filmów polskich
  • 2011 Centrum Kultury Filmowej w Zamościu najpopularniejszym projektem w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego.
  • 2000 Nominacja do Nagrody Totus w kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" za 6. edycję Międzynarodowych Dni Film Religijnego Sacrofilm
  • 1999 I Nagroda za rozpowszechnianie filmu "Pan Tadeusz" w kategorii miasta o wielkości do 150 000 mieszkańców

HISTORIA

Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, znane wcześniej jako Kino i Kinoteatr "Stylowy", rozpoczęło swoją działalność we wrześniu 1926 r. w zlikwidowanym przez Austriaków kościele franciszkańskim. W okresie okupacji Niemcy zmienili nazwę "Stylowego" na "Capitol". Po wojnie w sierpniu 1944 r. kinoteatr "Stylowy" został ponownie otwarty. W 1994 roku nową siedzibą Kina stały się pomieszczenia Klubu Garnizonowego, gdzie w 1998 roku przeprowadzono gruntowny remont, m.in. wymieniono fotele, ekran i zainstalowano system nagłośnienia Dolby Digital.

Kino Stylowy to miejsce spotkań zamojskiej widowni z wybitnymi aktorami i twórcami filmowymi. Stylowy przed wojną gościł m. in. Juliusza Osterwę, Stanisława Wolińskiego. W okresie III Rzeczypospolitej: Bożenę Dykiel, Stanisławę Celińską, Katarzynę Skrzynecką, Jolantę Fraszyńską, Annę Romantowską, Daniela Olbrychskiego, Krzysztofa Zanussiego, Martę Meszaros, Sergio Basso, Jerzego Łukaszewicza, Krzysztofa Kolbergera, Piotra Szwedesa, Krzysztofa Majchrzaka.

W 2006 roku Kino Stylowy otrzymało dotację z Urzędu Miasta Zamość na opracowanie koncepcji architektonicznej nowego kina. Koncepcja opracowana przez biuro architektoniczne PlusArt Architekci z Łodzi spotkała się z życzliwym przyjęciem Prezydenta Miasta Zamościa Pana Marcina Zamoyskiego i ówczesnej Rady Miasta. W 2008 roku Miasto Zamość złożyło wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego o dofinansowanie kosztów budowy Centrum Kultury Filmowej w Zamościu, który dostał bardzo wysoką ocenę i został skierowany do realizacji. Budowę Centrum Kultury Filmowej rozpoczęła firma Flisbud z Janowa Lubelskiego w czerwcu 2009 roku, a 30 lipca 2010 roku odbył się pierwszy seans filmowy w nowy budynku.

W nowym obiekcie CKF Stylowy już w grudniu 2010 roku odbyło się XXX jubileuszowe Forum Wokół Kina. W roku 2011 w CKF Stylowy zorganizowano 2 konferencje medyczne: 15. Zjazd Krajowy Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego oraz 4. Polsko-Ukraińską Ortopedyczną Konferencję Naukową. W 2012 zakończono instalowanie projektorów cyfrowych, które zapewniają doskonałą jakość obrazu i dźwięku we wszystkich salach kinowych Centrum. Montaż urządzeń satelitarnych umożliwił oglądanie bezpośrednich transmisji, m.in. przedstawień z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz ceremonii kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II.

W 2013 roku odbyła się pierwsza edycja Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”, organizowanego przez Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” wspólnie z TVP Historia i Miastem Zamość. Ponadto w nowym obiekcie nadal organizowane są cykliczne przeglądy filmowe: Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” oraz „Alchemia Kina”, w których w ostatnich latach wzięli udział m.in.: Feliks Falk, Lech Majewski, Wojciech Smarzowski, Bartosz Konopka, Maciej Żak, Rafael Lewandowski, Arkadiusz Jakubik, Ryszard Bugajski, Maria Mamona, Małgorzata Kożuchowska, Janusz Majewski, Bartłomiej Topa, Adrian Panek, Robert Gliński, Olgierd Łukaszewicz, Ewa Bukowska, Anna Radwan, Małgorzata Zajączkowska, Łukasz Simlat, Katarzyna Figura, Adam Woronowicz. W styczniu 2014 roku w CKF Stylowy odbyła się uroczysta prapremiera komedii „Wkręceni” z udziałem reżysera Piotra Wereśniaka i aktorów: Piotra Adamczyka, Bartosza Opani, Pawła Domagały.

DANE KONTAKTOWE

Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu

ul. Odrodzenia 9, 22-400 Zamość

84 639 23 13

ckf@stylowy.net

bip.stylowy.net

Opis w języku łatwym do czytania

background
Logo BIP Logo Miasto Zamość logo stowarzyszenie kin studyjnych logo PISF logo filmoteka narodowa logo Sieci Polskich Kin Cyfrowych logo KinAds