STUDYJNY

MŁODOŚĆ ASTRID

Unga Astrid

Szwecja/Dania dramat/biograficzny, 2 godz. 3 min, od lat 15,

Zwiastun

2018-10-05

Pernille Fischer Christensen

Kim Fupz Aakeson, Pernille Fischer Christensen

Alba August, Björn Gustafsson, Trine Dyrholm

Porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej Astrid Lindgre.
Prezentowany na Gali Specjalnej podczas 68. MFF w Berlinie oraz zwycięzca tegorocznego festiwalu Transatlantyk. Porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej- Astrid Lindgren to nowy film wybitnej duńskiej reżyserki Pernille Fischer Christensen. Autorki "Rodziny", "Telenoweli" i "Kogoś, kogo kochasz".
W rolę tytułową brawurowo wciela się Alba August, duńska aktorka znana w Polsce z serialu kryminalnego "Zakładnicy z metra".

W biograficznej "Młodości Astrid", która opowiada o początkach oraz młodości słynnej pisarki Astrid Lindgren (1907-2002), Pernille Fischer Christensen ukazuje silną, niezależną kobietę, która łamie normy społeczne, konwenanse i kroczy przez życie z podniesioną głową.

Astrid i jej rodzeństwo mają szczęście, że dorastają w gospodarstwie pasterskim rodziców w Vimmerby. Chociaż ich codzienna rutyna kształtowana jest przez surowe wartości religijne, ich matka Hanna i ojciec Samuel zawsze dają im poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności.

Rodzice Astrid pozwalają córce uczęszczać do szkoły średniej, co zasadniczo stanowi przywilej zamożnych dzieci burżuazyjnych, i nie stają na drodze 18-latce, gdy właściciel lokalnej gazety oferuje jej posadę stażystki w redakcji.

Reinhold Blomberg nie tylko wprowadza Astrid w tajniki sztuki pisania, ale także zakochuje się w dziewczynie. Może się zdawać, że z wzajemnością, jednak kiedy Astrid zachodzi w ciążę, podejmuje ważną decyzję: nie chce wychodzić za mąż w tak młodym wieku, lecz zamiast tego postanawia sama zająć się sobą, a z czasem także swoim synem Lassem.

Nagrody i festiwale:

2018- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie- Berlinale

2018- Transatlantyk Łódż-Nagroda Publiczności


GRAMY od 2018-10-05
background
Logo BIP Logo Miasto Zamość Logo Fundusze Europejskie Logo RPO Lubelskie logo SKSiL logo PISF logo filmoteka narodowa logo Sieci Polskich Kin Cyfrowych logo KinAds